E-ITSPEA nädal 5
Peldikusein loomaaias
Arvesta, et tegemist on inimesega
Igaüks meist peaks aeg-ajalt meenutama, et teisel pool ekraani on elav inimene, mitte pelgalt tekst ja emotikonid. Nooruspõlves trollides olen mõelnud, et teen neile teene ja valmistan nad ette karmis maailmas toime tulemiseks. Kuid tuleb meeles pidada, et igaühe talumispiir on erinev – mis võib naljakas olla ühele, on teisele sügavalt solvav. Seetõttu tasub teinekord rohkem mõelda, kus võib olla see üleüldine hea nalja maitse piir, mitte ainult sinu enda oma.
Kasuta samu käitumisreegleid, mis päriselus
Ideaalis võiks internetis käituda nagu päriselus, kuid see on üsna naiivne reegel, sest online-ruumis on identiteet palju mitmekihilisem. Teatud kohtades ta kindlasti töötab, kuid ma arvan, et interneti võlu ongi selles, et sa saad muutuda kellekski teiseks. Ükskõik kelleks, ja siis muutuda hoopis kellekski kolmandaks ja muuta ennast nii tihti kui heaks arvad.
Arvesta sellega, kus sa küberruumis täpselt asud
Loomulikult! Igal pool ei maksagi trollida. Samas igal pool ei maksa ka solvuda ja moraali lugeda, sest vastasel juhul võid ise trollide ohvriks sattuda. Ma olen sellest ka varem oma blogipostitustes rääkinud, et internet on väga ilus koht, sa lihtsalt ise pead oskama arvestada, et seal on ka väga palju koledat. Tasub mõista, et kõike ei maksa isiklikult ja tõe pähe võtta.
Arvesta teise inimestega (aeg ja ribalaius)
Ma arvan, et ribalaiuse mure on veidi aegunud. Vanasti kutsuti mõttetuid postitusi spamiks. Aga äkki on tänapäeval spamiks hoopis reklaamid? Mina väidan, et spamiks on praktiliselt kogu sotsiaalmeedia, suunamudijad ja teised viraalsed internetinähtused. On tekkinud uus ja päris huvitav majandusharu - lasteaialapsed ei tahagi enam saada politseinikuks või tuletõrjujaks vaid hoopis juutuuberiks või tikktokkeriks. Seega ma arvan, et seda reeglit me naljalt enam järgida ei saa. Spam on kavalalt läbinud metamorfoosi ning meie tähelepanu lõplikult hõivanud.
Kuva endast internetis hea pilt
Kuigi elementaarne on hoida endast kena mulje, muudab see reegel interneti trollidest täis universumis natuke mõttetuks. Kui kõik oleksid pidevalt viisakad ja korrektsed, kaoks sealt pool tsirkusest ja spontaansest huumorist, mis teeb digimaailmast nii meelelahutusliku. Parimad naljad on tihti kellegi teise kulul – ja veelgi paremad on need, kus oskad ise enda üle naerda - enesekriitika on väärtuslik iseloomuomadus. Aga mine tea, äkki see ongi hea pilt?
Jaga ekspertteadmisi
Ma arvan, et see reegel peaks käima kooskõlas kolmanda reegliga. Igal asjal on oma koht. Internet muudab maailma tarkuse meile nii kättesaadavaks ning üldises plaanis omab potensiaali teha inimkond targemaks. Aga ta on piisavalt polaarne, et suudab meid teha ka lollimaks. Seega, olen nõus, et ekspertteadmisi peaks jagama lõputult, publitseerides näiteks teadusartikleid. Samas on internet siiski omamoodi paralleelreaalsus, kus on institutsioonide ehitamine lihtsam, kui päriselus. Seega on võimalik päevaga panna püsti nii peldik, kui ka rahvusraamatukogu. Ja pisut vaeva nähes saab piisava arvu trollide olemasolul teha ka viimasest peldiku. Ning peldikuseinale kirjutatud ekspertteadmisi ei loe mitte keegi.
Aita hoida sõnasõjad kontrolli all
Emotsionaalsed sõnasõjad on omamoodi interneti fenomen, kus asjad muutuvad hetkega viraalseks ja eskaleeruvad ületamatuks. Ma leian, et antud reegel on osaliselt kasutu, sest täieliku kontrolli saavutamine on praktiliselt võimatu ning peaks minu arvates olema ka soovimatu. Lase mõnel tulisel hetkel lihtsalt mööduda – see on osa interneti dünaamikast, kus spontaanne ja tihti naljakas anarhia on osa internetikogemusest.
Austa teiste privaatsust
Kuigi privaatsuse austamine võiks olla üks olulisemaid reegleid, on see paradoksaalne, sest paljud ise loovad eeltingimused oma privaatsusriiveks, jagades oma elulugu avalikus ruumis. Usun, et see reegel on ehk olulisim, aga taaskord on see nö moraalikompassi teema. Enamasti peab arvestama, et seda reeglit ei järgi mitte keegi. Tõestuseks võib tuua tõsiasja, et kollase meedia lugejaskond on suurim. Teiste inimeste must pesu lihtsalt müüb ja on huvitav. Seega on targem rohkem ikka mõelda oma privaatsuse kaitsmise peale.
Ära kuritarvita oma võimu
Tundub ju loogiline, kuid mina arvan, et seda on raske järgida isegi päriselus. "Power tends to corrupt, and absolute power corrupts absolutely" . Teisalt on mulle jäänud mulje, et internetis kipuvad asjad ise ennast reguleerima. Kui FB ja Google ja teised gigandid välja jätta, siis võimu kuritarvitajad jäävad ühel hetkel ilma kas oma võimust või siis klientidest, kelle üle nad võimu omavad - kasutajad hääletavad jalgadega ja kolivad platvormilt minema või administraator jääb oma privileegidest ilma.
Andesta teiste vead
Ma arvan, et kui sa logid arvutisse, siis ei maksa üldse oma närve kulutada teiste vigadele. Kui saad internetis kellegi peale pahaseks või solvud, siis enamasti ta seda üldse ei teagi ja talle läheb see parimal juhul 10 korda vähem korda, kui sulle endale. Seega, miks ma peaksin üldse oma tuju sellega rikkuma, et lasen kellegi teise internetikäitumisel ennast mõjutada? Tulen tagasi selle juurde, et internet ongi üks paras issanda loomaaed kuubis - sa ei saa ju ka loomaias käies ahvide peale vihaseks, kui nad su üle naeravad?
Comments
Post a Comment