E-ITSPEA nädal 11.
Scrum-karussell ja Proxmoxi ärimudel
Scrum – tarkvaraarenduse ratas, mis kunagi ei peatu
Kujuta ette väikest IT-meeskonda, kes koguneb igal hommikul ringi nagu kartulisupi järjekorda ja hakkab rääkima: "Mida ma eile tegin, mida ma täna teen ja mis mind takistab?" See ongi Scrum – maagiline rituaal, mis hoiab arendusmeeskondi justkui väikestes sprintides pidevalt liikumises.
Scrumi maailmas pole aega pikalt mõelda ega filosofeerida – sprint kestab kaks nädalat ja tulemus peab olema käes. Iga funktsioon, iga parandus, iga kohvitass on planeeritud, kaardistatud ja delegeeritud. Kui keegi liiga kaua venitab, vaatab Scrum Master talle otsa sellise ilmega, nagu oleks ta just viivituse pärast kogu maailma majanduskasvu ohtu seadnud.
Scrum on tarkvaraarenduse tehas: iga natukese aja tagant uus sprint, uus stand-up, uus retro, uus planeerimine – ja jälle otsast peale. Iga kahe nädala tagant tähistatakse sprintide lõppu nagu väikest jaanipäeva – ainult et suure lõkke asemel on tabel ja graafik, võib-olla saab pizzat.
Proxmox
Proxmox VE (Virtual Environment) on avatud lähtekoodiga virtualiseerimise platvorm, mida arendab Austria ettevõte Proxmox Server Solutions GmbH. Kui Scrumi maailmas kihutatakse, siis Proxmoxi ärimudel näitab, kuidas saab targalt ja rahulikult äri ajada ilma paanikata.
Proxmoxi tarkvara ise on vabalt saadaval GNU AGPL litsentsi all – igaüks saab selle tasuta alla laadida, paigaldada ja kasutada. Ei mingeid lukustatud lisasid, ei mingeid salajasi tasulisi "pro versioone". Tarkvara ise on kõigile.
Aga kuidas nad siis raha teenivad? Väga lihtsalt ja ausalt: tugilepingud ja korporatiivsed repositooriumid. Kui sa tahad Proxmoxi kasutada ärikriitilises keskkonnas (näiteks haigla serverites või pangas), maksad väikese aastatasu ja saad ametliku toe: kiiremad värskendused, turvapaigad, abi probleemide lahendamisel. Kui oled hobiadmin või väikefirma, võid täiesti vabalt kasutada ka kogukonnaversiooni ja ajada oma asjad ise korda.
Proxmoxi ärimudel töötab hästi, sest nad usaldavad oma kasutajaid. Nad ei sunni kedagi maksma, vaid pakuvad maksmise eest päris lisaväärtust. See tekitab usaldust ja kogukonnatunnet – inimesed on valmis maksma toetuse ja stabiilsuse eest, mitte sunniviisil.
Kui Scrum on nagu ärev kohvitasside ja märkmepaberitega staadionimäng, siis Proxmox on vana kindel laev, mis teab, kuhu suunda ta purjetab. Mõlemad maailmad on edukad – lihtsalt väga erineva tempoga.
Comments
Post a Comment