E-ITSPEA nädal 10
Kas Mogleni anarhia ja vaba tarkvara võidu pidu käib juba?
Aastal 1999 kirjutas Eben Moglen essee pealkirjaga "Anarhism Võidukäik", mis peamiselt rääkis, kuidas vaba tarkvara on alles algus ja peagi kaob kogu see autoriõiguse ja patendi värk ära - kõik saab vabaks! Digirevolutsioon pidi kõik ümber pöörama ja anarhistlik tootmisviis, eriti just tarkvara vallas, pidi kommertsi ära lammutama.
Muidugi, tarkvara on tõesti muutunud. Kes poleks kuulnud Linuxist, mis peaaegu igas serveris ja isegi sinu Android-telefonis sees tiksub? Moglen ennustas täpselt, et vaba tarkvara, eriti GNU/Linux, saab tõsiseks tegijaks. Üks Microsofti sisemine leke ("Halloween'i memo") tunnistas isegi, et Linux kujutab ohtu Microsofti turupositsioonile ja avatud lähtekood annab Linuxile pikaajalise usaldusväärsuse. Nii et selles osas – Moglenil oli õigus, vaba tarkvara on olnud võidukas!.
Aga siis tuli reaalsus ja astus oma kohmaka jalaga sulle varba peale. See autoriõigus, millest Moglen rääkis, et see ära kaob… noh, see on ikka veel siin. Sa ei saa ikka niisama suvalist muusikapala omale Spotify'st alla laadida ja keegi ei tooda sulle täiesti tasuta vaatamiseks väärt meelelahutust. Ka uudisteportaalid ei tundu oma sisu tasuta jagamisest just vaimustuses olevat.
Moglenil olid oma teooriad "IPdroididest" ja "econodwarfidest" – tegelastest, kes kramplikult intellektuaalomandi küljes kinni hoiavad. Võib-olla nad siiski klammerdusid piisavalt tugevalt. Sest vaatamata vaba tarkvara edule, me elame ikka veel maailmas, kus Disney peab palgal juristide armeed, et Miki-Hiir avalikku omandisse ei libiseks. Kuigi Miki on nüüdseks vist juba vabaks lastud?
Aga teate, mis on kõige naljakam? Võib-olla istuvad uued ebenmoglenid vahel ise ka Wordis ja kirjutavad oma blogi intellektuaalomandi kadumisest. Sest võib juhtuda, et isegi anarhistlikud prohvetid on lihtsalt päeva lõpuks mugavad inimesed.
Comments
Post a Comment